Login form protected by Login LockDown.


Preview: Vuelta 2019

Vuelta a España 2019

Prezentare si analiza echipelor

Pariuri antepost  

AG2R La Mondiale : 

⚫ Francois Bidard

⚫ Geoffrey Bouchard

⚫ Clement Chevrier

⚫ Silvan Dillier

⚫ Dorian Godon

⚫ Quentin Jauregui

⚫ Pierre Latour

⚫ Clement Venturini

Singurul nume al francezilor pentru clasamentul general este Latour, nu are un sezon bun si nu are ajutoare pentru etapele montane, cel mai probabil va urmari victoriile de etape.

Dillier este rutierul lor de contratimp , are rezultate bune in aceasta proba si este speranta lor pentru un rezultat notabil.

La sprint vor merge pe Venturini care este un ciclist decent , anul acesta are doua locuri doi in etapele din 4 Jours de Dunkerque , insa aici nu cred ca are sanse nici macar la un Top 5 pentru ca sunt altii mai buni.

Astana Pro Team :

⚫ Miguel Angel Lopez

⚫ Manuele Boaro

⚫ Dario Cataldo

⚫ Omar Fraile

⚫ Jakob Fuglsang

⚫ Gorka Izagirre

⚫ Ion Izagirre

⚫ Luis Leon Sanchez

Kazahii vin in Vuelta cu o super echipa, avand in componenta rutieri foarte buni.

Lopez este principala vedeta a Astanei el fiind rutierul de general si unul dintre  primii  trei favoriti la castigarea turului. El are doua victorii de etapa in 2017 iar anul trecut a terminat pe ultima treapta a podiumului.

Danezul Fuglsang este a doua optiune pentru general , el este un ciclist excelent , anul acesta a castigat Turul Andaluziei , clasica Liege-Bastogne-Liege si locul 2 la general in Criteriul Dauphine.

Fraile si Ion oricand pot castiga o etapa in evadari.

Bahrain-Merida :

⚫ Yukiya Arashiro

⚫ Phil Bauhaus

⚫ Heinrich Haussler

⚫ Domen Novak

⚫ Mark Padun

⚫ Hermann Pernsteiner

⚫ Luka Pibernik

⚫ Dylan Teuns

Domenico Pozzovivo trebuia sa fie numarul unu in acest tur dar a avut un accident grav de masina in timp ce se antrena iar Nibali tocmai ce a terminat Turul Frantei iar varsta (34) nu-l mai ajuta sa faca o “tripla” in marile tururi, dupa ce a fost si in Giro.

Fara cei doi , Merida va incerca sa castige etape cu Teuns care a livrat o etapa in Franta, luna trecuta si tot o etapa in Dauphine. Anul trecut s-a comportat bine in Vuelta unde a obtinut doua locuri trei si un loc doi .

Phil Bauhaus va fi omul pentru sprint , intr-o zi buna poate prinde podiumul.

Bora-Hansgrohe :

⚫ Rafal Majka

⚫ Shane Archbold

⚫ Sam Bennett

⚫ Pawel Poljanski 

⚫ Davide Formolo

Felix Großschartner

Jempy Drucker

Gregor Muhlberger

Majka este speranta nemtilor la tricoul rosu anul acesta insa sezonul este unul mai degraba slab decat bun, polonezul este departe de ce a aratat in anii trecuti in ciclism totusi este de luat in considerare pentru victoriile de etapa el fiind un bun catarator si poate pleca de unul singur in evadari ,in trecut reusind victorii, anul trecut a terminat o etapa pe locul doi iar ultima victorie de etapa s-a inregistrat acum doua editii.

Davide Formolo  poate fi surpriza placuta , el a castigat o etapa in Turul Cataluniei si are doua locuri trei in Giro

Sam Bennett cel mai in forma sprinter va fi probabil cel care va aduce si succesul Borei in aceasta editie , irlandezul este imperial la etapele de profil , saptamana trecuta si-a facut de cap in Binck Bank Tour unde a castigat trei etape.

Burgos-BH 

⚫ Angel Madrazo

⚫ Diego Rubio

⚫ Jessus Esquera

⚫ Oscar Cabedo

⚫ Jorge Cubero

⚫ Ricardo Vilela

⚫ Nuno Bico

⚫ Jetse Bol

Echipa invitata in acasta editie , nu are rutieri cunoscuti si nu pot emite pretentii la vreo etapa dar cu siguranta vor vrea sa iasa in evidenta prin plecari in evadari ca sa nu se faca de ras.

Caja Rural-Seguros RGA :

⚫ Jon Aberasturi Izaga

⚫ Alexander Aranburu Deba

⚫ Sergei Chernetckii

⚫ Sergio Pardilla

⚫ Gonzalo Serrano

⚫ Cristian Rodriguez

⚫ Jonathan Lastra

⚫ Domingos Goncalves

Rodriguez si Pardilla sunt rutierii pentru etapele montane , Aberasturi si Aranburu pentru sprint iar ceilalti pentru evadari. Aranburu saptamana trecuta a castigat o etapa si tricoul pe puncte in Turul Burgosului iar Aberasturi si el o etapa in acelasi tur , cei doi par destul de bine pregatiti si pot face o figura frumoasa in acest tur.

CCC Team :

⚫ Will Barta

⚫ Pawel Barnas

⚫ Patrick Bevin

⚫ Victor De La Parte

⚫ Jonas Koch

⚫ Szymon Sajnok

⚫ Nathan Van Hooydonck

⚫ Jose Ventoso

Polonezii au in componenta mai multi debutanti , singurii care pot face ceva sunt Bevin si De La Parte dar slabe sanse , un tur mai mult pentru experienta. 

Cofidis Solutions Credits :

⚫ Nicolas Edet

⚫ Jesus Herrada

⚫ Jose Herrada

⚫ Luis Angel Mate

⚫ Jesper Hansen

⚫ Darwin Atapuma

⚫ Damien Touze

⚫ Stephane Rossetto

Mai multi rutieri bunisori pentru francezi iar cel mai in forma Jesus Herrada a ocupat locul trei in Turul Omanului si a castigat Turul Luxemburgului unde a obtinut si doua victorii de etape , anul trecut nu a rupt gura targului , locul 21.

Edet si Atapuma sunt alte doua nume care pot face rezultate bune dar sunt iesiti din forma, restul vor fi prin evadari ca de obicei.

Deceuninck QuickStep :

⚫ Eros Capecchi

⚫ Remi Cavagna

⚫ Tim Declercq

⚫ Philippe Gilbert

⚫ Fabio Jacobsen

⚫ James Knox

⚫ Maximiliano Richeze

⚫ Zdeneck Stybar

Ca de obicei belgienii nu au om de general dar au acoperite celelalte probe , Jakobsen va merge pentru sprint unde va fi lansat de excelentul Richeze sanse bune la podiumuri.

Stybar si Gilbert sunt pregatiti pentru victoriile de etapa si este foarte probabil sa si le obtina.

Capecchi si Knox vor cauta victoriile in etapele montane, ultimul poate chiar emite     pretentii la podiumul de cel mai bun tanar.

EF Education First :

Rigoberto Uran

Tejay Van Garderen

Hugh Carthy

Sergio Higuita

Daniel Martinez

Lawson Craddock

Mitchell Docker

Logan Owen

Foarte buna echipa cu Uran pentru general avand in spate ajutoare unul si unul , Tejay , Carthy , Craddock , Martinez , obiectiv declarat podium, anul trecut a terminat pe sapte iar un Top 10 e foarte posibil sa-l obtina.

Euskadi Basque Country-Murias :

⚫ Aritz Bagues

⚫ Fernando Barcelo

⚫ Cyril Barthe

⚫ Mikel Bizkarra

⚫ Mikel Iturria

⚫ Oscar Rodriguez

⚫ Hector Saez

⚫ Sergio Samitier

Euskadi isi pune din nou sperantele in Rodriguez la o victorie de etapa , anul trecut a produs surpriza iar saptamana trecuta a terminat pe doi in Turul Burgosului.

Groupama FDJ: 

⚫ Bruno Armirail

⚫ Mickael Delage

⚫ Kilian Frankiny

⚫ Tobias Ludvigsson

⚫ Steve Morabito

⚫ Marc Sarreau

⚫ Romain Seigle

⚫ Benjamin Thomas

O echipa slabuta pentru francezi , cred ca cele mai mari sanse la au prin suedezul Ludvigsson la contratimp, el tocmai ce a castigat titlul in tara sa , restul probabil vor merge la fie ce-o fi.

Lotto Soudal :

⚫ Thomas De Gendt

⚫ Sander Armee

⚫ Carl Fredrik Hagen

⚫ Tomasz Marczynski

⚫ Tosh Van Der Sande

⚫ Brian Van Goethem

⚫ Harm Vanhoucke

⚫ Jelle Wallays

Belgienii vin cu gandul la victorii de etape , De Gent ca de obicei va pleca in evadari si cel mai probabil va obtine macar una ca in recentul Tur al Frantei si va  fi pretendent la Top 3 in clasamentul cataratorilor.

Movistar Team :

⚫ Alejandro Valverde

⚫ Nairo Quintana

⚫ Jose Joaquin Rojas

⚫ Marc Soler

⚫ Jorge Arcas

⚫ Antonio Pedrero

⚫ Imanol Erviti

⚫ Nelson Oliveira 

Pierdere mare pentru spanioli , Carapaz castigatorul Giro a cazut si nu va mai lua parte la aceasta editie , in locul sau vine Rojas.

In lipsa ecuadorianului la general vor merge Quintana si Valverde ultimul probabil in functie de cum decurge cursa va intra in lupta pentru castigarea turului , el are obiectiv Campionatele Mondiale.

Erviti , Pedrero si Arcas sunt rutieri foarte buni si vor duce trena in munti , Soler va fi omul pentru evadari iar Oliveira va trage pentru contratimp.

Mitchelton-Scott :

⚫ Esteban Chaves

⚫ Luka Mezgec

⚫ Tsgabu Grmay

⚫ Dion Smith

⚫ Nick Schultz

⚫ Sam Bewley

⚫ Damien Howson

⚫ Mikel Nieve

 Esteban este rutierul pentru care australienii au pregatit echipa , toti , mai putin Mezgec care va fi omul de sprint si contratimp  , slovenul are rezultate foarte bune in ultimul timp, a castigat doua etape in recentul tur al poloniei unde a invins ciclisti foarte buni, vor fi in slujba columbianului. Chaves sta destul de bine la moral , acastigat etapa in Giro dupa ce a suferit mult timp din cauza accidentarilor si a lipsei de rezultate. Cea mai buna clasare a lui este locul trei in 2016.

Nieve poate fi un vanator de etape montane daca ceva nu merge bine cu Chaves.

Team Dimension Data :

⚫ Ben King

⚫ Edvald Boasson Hagen

⚫ Amanuel Ghebreigzabhier

⚫ Louis Meintjes

⚫ Ben O’Connor

⚫ Nic Dlamini

⚫ Rasmus Tiller

⚫ Jaco Venter

Africanii il au pe Hagen pentru etape de sprint , insa forma sa nu este una buna , pentru general nu au rutier dar au mai multi ciclisti pentru victorii de etape O’Connor, Meitjens , King oricand pot castiga o etapa. 

Team Jumbo-Visma : 

⚫ Primoz Roglic

⚫ Steven Kruijswijk

⚫ Robert Gesink

⚫ George Bennett

⚫ Tony Martin

⚫ Lennard Hofstede

⚫ Sepp Kuss

⚫ Neilson Powless 

In sfarsit olandezii s-au hotarat sa-i dea echipa lui Roglic , pana acum ei mergeau si la sprint si la general .

Neilson , Sepp si Gesink sunt super echipa din munti a slovenului care este marele  favorit la castigarea turului , insa nu va fi usor cu Lopez.

Kruijswijk si Bennett vor fi si ei printre protagonisti oricand unul dintre ei poate intra in upta pentru Tricoul Rosu.

Team Katusha Alpecin:

⚫ Dani Navarro

⚫ Enrico Battaglin

⚫ Steff Cras

⚫ Matteo Fabbro

⚫ Viacheslav Kuznetsov

⚫ Willie Smit

⚫ Pavel Kochetcov

⚫ Ruben Guerreiro 

Rusii vin aici cu o echipa modesta cel mai probabil merg si ei in evadari si spera la ce-o iesi , singurul nume care poate face ceva este Battaglin dar nici el nu este in forma dar are potential.

Team Ineos :

⚫ Wout Poels

⚫ Tao Geoghegan Hart

⚫ Owain Doull

⚫ David De La Cruz

⚫ Sebastian Henao

⚫ Vasil Kiriyenka

⚫ Salvatore Puccio

⚫ Ian Stannard

Ineos fara “big 3” ( Froome , Thomas si Bernal) au o echipa destul de buna cu Poels ,  Tao si Cruz pentru general (locotenentii celor trei) , ei se decurca foarte bine in munti si pot prinde un Top 10.

Team Sunweb :

⚫ Wilco Kelderman

⚫ Nikias Arndt

⚫ Casper Pedersen

⚫ Robert Power

⚫ Nicolas Roche

⚫ Michael Storer

⚫ Martijn Tusveld

⚫ Max Walscheid

Sunweb la pierdut pe Dumoulin a semnat cu Jumbo-Visma , in aceste conditii Kelderman devine omul lor de general , se descurca bine si are potential de Top 10  insa nu prea are echipa.

Trek-Segafredo :

⚫ John Degenkolb

⚫ Kiel Reijnen

⚫ Peter Stetina

⚫ Niklas Eg

⚫ Gianluca Brambilla

⚫ Jacopo Mosca

⚫ Alex Kirsch

⚫ Edward Theuns

Saptamana trecuta am mers pe Theuns si nu m-a dezamagit , acum Trek ar trebui sa vaneze din nou etape deoarece ei nu au sanse la clasamentul general iar Edy e in mare forma.

Brambilla poate fi o optiune pentru munti , italianul se descurca decent si dintr-o evadare niciodata nu se stie. 

UAE Team Emirates :

⚫ Fabio Aru

⚫ Valerio Conti

⚫ Marco Marcato

⚫ Oliviero Troia

⚫ Tadej Pogacar

⚫ Sebastian Molano

⚫ Sergio Henao

⚫ Fernando Gaviria

 O echipa foarte buna pe toate planurile , Aru (castigator in 2015) pentru general avand in Henao si Conti ajutoare ar trebui sa livreze ceva in acest tur , un loc in Top 5 ar fi bun.

Fernando Gaviria nu-i mai trebuie nicio prezentare , unul dintre cei mai buni sprinteri din lume se va bate cu Sam Bennett pentru victorii.

Pogacar se va lupta pentru clasamentul tinerilor.

 

Pariuri Antepost

Top 2 – Clasmentul General

Primoz Roglic @ 1.85 eFortuna  7/10

Top 3 – Clasamentul General

Miguel Angel Lopez @ 1.70 eFortuna  7/10

Top 5 – Clasamenul General

⚫ Fabio Aru @ 6.00 eFortuna  3/10

Castigator – Clasamentul pe echipe 

Team Jumbo-Visma @ 3.10 Unibet  5/10

Top 3 – Clasamentul tinerilor

James Knox @ 8.00 Unibet 2/10

 

Articol redactat de Radu

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰