Login form protected by Login LockDown.

Manchester United – Barcelona (Liga Campionilor)

Manchester United are o singura victorie in ultimele 5 meciuri jucate acasa in Liga Campionilor

Meciul va avea loc Miercuri, 10 Aprilie, incepand cu ora 22:00, si va fi transmis in direct de Digisport 1.

Manchester United a fost invinsa de Wolves, scor 1-2, in runda anterioara din Premier League.

In urma acestei infrangeri, Manchester United a ramas pe locul 6 in clasament, cu 61 de puncte acumulate, la 3 puncte de zona Champions League.

Antonio Valencia, Matteo Darmian, Eric Bailly si Alexis Sanchez sunt accidentati si nu vor putea evolua in aceasta partida pentru echipa gazda.

Manchester United a reusit sa castige ultima confruntare directa jucata pe teren propriu contra Barcelonei, scor 1-0, in 2008, cand Paul Scholes marca unicul gol al partidei.

Manchester United a revenit in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa o pauza de 5 ani.

Ultima data cand Manchester United a trecut de sferturile de finala a fost in 2011, cand jucau finala contra Barcelonei.

In runda anterioara, Manchester United a eliminat-o pe PSG, dupa 0-2 pe teren propriu, si 3-1 in deplasare.

„Diavolii rosii” au reusit o singura victorie in precedentele 5 partide jucate pe teren propriu in Liga Campionilor.

Barcelona s-a impus in ultimele doua dueluri directe

Barcelona a invins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 2-0, in runda anterioara din Primera Division.

In urma acestei victorii, catalanii s-au distantat la 11 puncte in fruntea clasamentului, cu 7 etape inainte de finalul sezonului.

Rafinha este accidentat si nu va putea juca pentru echipa blau-grana in aceasta partida.

Catalanii au o serie de 8 partide fara esec in Liga Campionilor.

In runda anterioara, Barcelona a eliminat-o pe Lyon, dupa 0-0 in Franta, reusind sa se impuna cu scorul de 5-1 pe teren propriu.

Pentru Barcelona este a 17-a prezenta in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, reusind sa egaleze recordul celor de la Bayern.

Barcelona a parasit competitia in sferturile de finala in ultimele 3 sezoane. Ei au pierdut ultimele 3 meciuri jucate in deplasare in aceasta faza a competitiei, fara sa reuseasca sa inscrie.

Barcelona are o serie de 6 partide fara victorie in deplasare in meciurile eliminatorii.

Messi a marcat 8 goluri in aceasta editie a Ligii Campionilor, si se afla pe prima pozitie in topul golgheterilor, alaturi de Robert Lewandowski.

Barcelona a reusit sa se impuna in ultimele doua dueluri directe jucate impotriva celor de la Manchester United, ambele victorii fiind reusite in finale de Liga Campionilor, in 2009 si 2011.

Cred ca si de aceasta data Barcelona are prima sansa, si ma astept la o victorie a oaspetilor in acest meci.

📋 Echipele probabile si indisponibilii

Manchester United: de Gea – Young, Smalling, Lindelof, Shaw – McTominay, Pogba – Dalot, Lingard, Rashford – Lukaku

🚫 Indisponibili: Valencia, Darmian, Bailly si Sanchez (accidentati)

Barcelona: ter Stegen – Roberto, Pique, Lenglet, Alba – Rakitic, Busquets, Vidal – Messi, Suarez, Coutinho

🚫 Indisponibili: Rafinha (accidentat)

💡 Verdict JDP: 7/10 Barcelona castiga @ 1.97 (Unibet)

🗣 Cum ti se pare pronosticul? Te astept cu mare interes in comentarii sa iti expui parerea si electiile care tie ti se par interesante pentru acest meci. Mai multe opinii si dezbateri, mai multe sanse de castig.. Iti multumesc in avans!

Daca ti-a fost util acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, te rog acorda-i un like/share pe FACEBOOK. ⬇⬇⬇

Sursa foto: AP Photo/Luca Bruno

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰