Login form protected by Login LockDown.

Simona Halep – Venus Williams (Australian Open)

Simona Halep a castigat ultimele doua dueluri directe

Meciul va avea loc sambata, 19 Ianuarie, nu inainte de ora 10:00, si va fi transmis in direct de Eurosport 1.

Simona Halep a reusit sa treaca de Sofia Kenin, scor 2-1, in turul 2 al turneului de la Australian Open.

Dupa un prim set castigat, Simona a cedat in al doilea set la tie-break, desi a condus la un moment dat cu scorul de 3-0. In setul decisiv, Simona a avut din nou emotii, reusind sa revina de la scorul de 2-4, pana la 6-4.

Simona Halep trecuse in primul tur de estonianca Kaia Kanepi, pe care a invins-o tot in 3 seturi.

Anul trecut, Simona Halep a fost la un pas sa cucereasca trofeul de la Australian Open, fiind invinsa insa in finala de Caroline Wozniacki.

Simona Halep a reusit sa castige ultimele 2 partide jucate impotriva lui Venus Williams, insa per total, jucatoarea americana conduce cu scorul de 3-0.

In runda anterioara, Simona Halep a servit nu mai putin de 9 asi, un lucru destul de ciudat, stiind ca ea nu este o jucatoare care sa serveasca foarte puternic.

Venus Williams a ajuns de doua ori in finala acestui turneu

Venus Williams a invins-o pe Alize Cornet in runda a 2-a de la Australian Open, reusind sa se impuna in setul decisic cu scorul de 6-0.

Jucatoarea americanca a ajuns astfel la al 25-lea succes impotriva unei jucatoare din Franta la un turneu de Grand Slam. Singura infrangere suferita de Venus Williams la un turneu de Grand Slam, in fata unei jucatoare din Franta a fost chiar la debutul ei, cand a pierdut in fata lui Nathalie Tauziat.

In primul tur, Venus a trecut de Mihalea Buzarnescu, reusind sa revina dupa ce a pierdut primul set la tie-break.

Inaintea turneului de la Australian Open, Venus Williams a jucat la turneul de la Auckland, fiind eliminata acolo de Bianca Andreescu in sferturile de finala.

Venus Williams a jucat de doua ori finala de la Australian Open, in 2003 si 2017, de fiecare data fiind invinsa de sora ei mai mica, Serena Williams.

Cele doua surori s-ar putea intalni chiar in runda urmatoare, daca Venus va trece de Simona, iar Serena o va invinge pe Yastremska.

Atat Simona Halep cat si Venus Willims au venit la acest turneu fara sa aiba un antrenor, iar acest lucru nu face decat sa le slabeasca jocul.

Ambele jucatoare au disputat partide lungi in primele doua tururi, insa de aceasta data ma astept la un meci terminat in doar doua seturi.

Voi miza asadar pe o victorie a Simonei Halep in doua seturi, si nu cred ca Venus Williams mai poate face fata la un al 3-lea meci de 3 seturi, la varsta de 38 de ani, fiind cea mai batrana jucatoare din circuit.

Verdict JDP: 7/10 2-0 Halep @ 2.12 (Unibet)

🗣 Cum ti se pare pronosticul? Te astept cu mare interes in comentarii sa iti expui parerea si electiile care tie ti se par interesante pentru acest meci. Mai multe opinii si dezbateri, mai multe sanse de castig.. Iti multumesc in avans!

Daca ti-a fost util acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, te rog acorda-i un like/share pe FACEBOOK. ⬇⬇⬇

Sursa foto: David Ramos/Getty Images

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰