Login form protected by Login LockDown.

Rusia – Croatia (Cupa Mondiala)

Rusia a tras doar doua suturi pe poarta in precedentele doua partide

Meciul va avea loc sambata, 7 Iulie, incepand cu ora 21:00, si va fi transmis in direct de TVR 1, dar va putea fi urmarit si in rubrica Meciuri Live Video.

Rusia a reusit socul optimilor de finala, invingand Spania dupa loviturile de departajare.

Pentru Rusia este prima participare in aceasta faza a competitiei, exceptand calificarile reusite de URSS.

URSS s-a calificat de 4 ori in faza sferturilor de finala, dar a reusit o singura data sa treaca mai departe.

Ultimele 3 meciuri eliminatorii jucate de Rusia la un turneu final s-au decis dupa prelungiri.

Cupa Mondiala a fost castigata de tara organizatoare de 6 ori pana acum, Franta fiind ultima echipa care a castigat trofeul in fata propriilor fani.

Rusia a reusit sa termine fara gol primit o singura data in precedentele 14 meciuri jucate, in victoria contra Arabiei Saudite, scor 5-0.

Rusia n-a mai reusit o victorie in fata unei echipe europene la Cupa Mondiala de 7 partide, ultimul succes fiind obtinut in fata Ungariei, in 1966.

Dupa ce a expediat 10 suturi pe poarta in meciurile contra Arabiei Saudite si a Egiptului, Rusia a mai reusit doar cate un sut pe poarta in confruntarile contra Uruguay si Spania.

Croatia are prima sansa la calificarea in careul de asi

Croatia a invins-o pe Danemarca tot dupa penalty-uri, in optimile de finala ale competitiei, dupa ce scorul fusese egal la finalul primelor 90 de minute.

Croatii se afla in aceasta faza a competitiei pentru a doua oara in istorie, dupa ce in 1998, au terminat competitia pe locul 3.

In 1998, Croatia reusea sa treaca de Germania in sferturile de finala, pe care o invingea cu scorul de 3-0.

Croatia are o serie de 8 partide fara infrangere in meciurile oficiale, ultimul esec fiind suferit in fata Turciei.

Croatia a marcat 16 goluri in ultimele 8 partide jucate la Cupa Mondiala, avand o medie de 2 goluri pe meci.

10 din precedentele 12 goluri marcate de Croatia au venit dupa pauza.

Croatia a pierdut ambele partide jucate in fata unei formatii gazda la Cupa Mondiala, fiind invinsa de Franta in 1998 si de Brazilia in 2014.

8 jucatori ai Croatiei sunt in pericol de suspendare daca vor primi cartonas in aceasta partida. Printre ei se numara: Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic, Ante Rebic, Mario Mandzukic, Sime Vrsaljko, Vedran Corluka, Marko Pjaca si Tin Jedvaj.

Putini sunt cei care s-ar fi asteptat la un sfert de finala intre Rusia si Croatia la startul acestei editii a Cupei Mondiale.

Obiectivul Rusiei era sa iasa din grupe, insa cu putin noroc, acestia au reusit sa o elimine pe Spania, in urma unei organizari defensive foarte bune.

De cealalta parte, Croatia a reusit sa castige o grupa foarte grea, din care au mai facut parte Arentina, Islanda si Nigeria.

Croatii au aratat foarte bine in meciurile din grupa, insa in optimile de finala nu a mai reusit un joc atat de solid in fata danezilor, reusind totusi sa se califice dupa loviturile de departajare.

Croatia are prima sansa in aceasta partida, si probabil ca va reusi sa se impuna, insa cred ca dupa primele 45 de minute, tabela va indica un scor de egalitate.

Echipele probabile si indisponibilii

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Kudryashov – Gazinskiy, Zobnin – Samedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba

Indisponibili: –

Croatia: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic – Rebic, Modric, Brozovic, Rakitic, Perisic – Mandzukic

Verdict JDP: 7/10 egal la pauza @ 1.90 (Unibet)

🗣 Cum ti se pare pronosticul? Te astept cu mare interes in comentarii sa iti expui parerea si electiile care tie ti se par interesante pentru acest meci. Mai multe opinii si dezbateri, mai multe sanse de castig.. Iti multumesc in avans!

Daca ti-a fost util acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, te rog acorda-i un like/share pe FACEBOOK. ⬇⬇⬇

Sursa foto: David Ramos/Getty Images

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰