Login form protected by Login LockDown.

Novak Djokovic – Rafael Nadal (Wimbledon)

Al 52-lea meci direct intre Djokovic si Nadal

Meciul va avea loc vineri, 13 Iulie, nu inainte de ora 17:00, si va fi transmis in direct de Eurosport 1, dar va putea fi urmarit si in rubrica Meciuri Live Video.

Novak Djokovic l-a invins pe Kei Nishikori cu scorul de 3-1, in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon.

Inaintea acestei partide, Nole trecuse de Sandgren, Zeballos, Edmund si Khachanov, pierzand set doar in fata lui Edmund.

Anul trecut, Nole a fost eliminat in sferturile de finala, fiind nevoit sa abandoneze in partida jucata contra lui Tomas Berdych.

Novak Djokovic a reusit sa castige de 3 ori turneul de la Wimbledon, cel mai recent in 2015, intr-o finala contra lui Roger Federer.

Cei doi jucatori s-au intalnit de 51 de ori pana acum, fiind jucatorii care au cele mai multe meciuri directe din era open.

Sarbul conduce cu scorul de 26-25 la general, reusind sa castige 7 din ultimele 9 partide directe jucate.

Cei doi jucatori s-au intalnit de 10 ori la turnee finale de Grand Slam, iar Nadal conduce cu scorul de 7-3.

In ceea ce priveste intalnirile directe pe iarba, Nadal conduce cu scorul de 2-1, insa cea mai recenta confruntare la Wimbledon a avut loc in 2011, cand Djokovic castiga primul sau turneu la Wimbledon.

Nadal s-a impus in ultimele doua meciuri directe jucate contra sarbului

Rafael Nadal a avut un meci foarte dificil in sferturile de finala, contra argentinianului Juan Martin Del Potro, pe care l-a invins in cele din urma in setul decisiv.

Inaintea confruntarii cu Del Potro, Nadal nu pierduse nici un set la Wimbledon, reusind sa castige in minim de seturi contra Sela, Kukushkin, De Minaur si Vesely.

Anul trecut, Nadal a parasit turneul de la Wimbledon in optimile de finala, fiind eliminat de Gilles Muller, dupa scorul 15-13 in setul decisiv.

Rafa Nadal a reusit sa castige doar de doua ori turneul de la Wimbledon, in 2008 si 2010.

Rafa Nadal nu l-a mai invins pe Djokovic pe iarba sau pe hard de 5 ani, insa in aceasta partida are prima sansa la victorie, avand cota 1.87.

Desi a avut un meci mai greu in runda anterioara, consumand mai multa energie, cred ca Nadal poate face fara presiunii, si sa ajunga intr-o noua finala de Grand Slam.

Actualul lider mondial nu a mai pierdut un meci intr-un turneu de Grand Slam de anul trecut la Wimbledon, deoarece eliminarea de la Australian Open a venit in urma unui abandon.

Verdict JDP: 8/10 Nadal castiga @ 1.95 (Netbet)

🗣 Cum ti se pare pronosticul? Te astept cu mare interes in comentarii sa iti expui parerea si electiile care tie ti se par interesante pentru acest meci. Mai multe opinii si dezbateri, mai multe sanse de castig.. Iti multumesc in avans!

Daca ti-a fost util acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, te rog acorda-i un like/share pe FACEBOOK. ⬇⬇⬇

Sursa foto: David Ramos/Getty Images

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰