Login form protected by Login LockDown.

Franta – Croatia (Cupa Mondiala)

Franta joaca a 3-a finala de Cupa Mondiala

Meciul va avea loc duminica, 15 Iulie, incepand cu ora 18:00, si va fi transmis in direct de TVR 1, dar va putea fi urmarit si in rubrica Meciuri Live Video.

Franta a invins-o pe Belgia in semifinale, gratie unui gol inscris de Samuel Umtiti.

In urma acestui succes, Franta a ajuns din nou in finala Cupei Mondiale, dupa 1998, cand a castigat trofeul, si 2006, cand a fost invinsa de Italia.

Franta a reusit sa castige 7 din precedentele 8 partide oficiale jucate, singura remiza in acest interval fiind in fata Danemarcei, scor 0-0, in ultimul meci al grupei.

Franta joaca a 6-a finala de turneu major, incluzand aici si meciurile jucate la Campionatul European.

3 din cei 5 marcatori ai Frantei la aceasta Cupa Mondiala sunt fundasi, Benjamin Pavard, Samuel Umtiti si Raphael Varane.

Excluzand loviturile de departajare, Franta a pierdut doar una din ultimele 14 meciuri jucate in fazele eliminatorii.

Didier Deschamps poate deveni al 3-lea antrenor care castiga Cupa Mondiala atat din postura de jucator, cat si din cea de antrenor, dupa Mario Zagallo si Franz Beckenbauer.

Franta este neinvinsa in ultimele 5 meciuri directe contra Croatiei, reusind sa castige de 3 ori in acest interval.

Cele doua echipe s-au intalnit in semifinalele turneului final din 1998, cand Franta a revenit de la scorul de 0-1, gratie unei duble reusita de Lilian Thuram.

Ultima intalnire la un turneu final a avut loc in 2004, cand cele doua echipe remizau in faza grupelor, scor 2-2.

Croatia in premiera in ultimul act al competitiei unui turneu major

Croatia a trecut de Anglia in semifinale, reusind sa castige dupa prelungiri, gratie unui gol marcat de Mandzukic.

Croatia a jucat prelungiri in toate cele 3 meciuri in fazele eliminatorii, dupa ce reusise 3 victorii in faza grupelor.

Ultimele 3 meciuri jucate de Croatia s-au incheiat cu acelasi scor dupa cele 90 de minute regulamentare, 1-1.

Croatia este a 13-a echipa care ajunge intr-o finala de Cupa Mondiala, iar precedentele doua debutante intr-o finala de Cupa Mondiala, au reusit sa castige trofeul.

Croatia este prima echipa care ajunge in finala Cupei Mondiale, dupa ce a fost condusa in toate cele 3 meciuri eliminatorii.

Nu mai putin de 8 jucatori au marcat pentru Croatia la aceasta editie a Cupei Mondiale, doar Belgia, cu 9 jucatori fiind mai buna la acest capitol.

Croatia a marcat de fiecare data in ultimele 10 meciuri jucate la Cupa Mondiala, ultimul meci in care au terminat fara gol, fiind in 2006, cand remizau contra Japoniei, scor 0-0.

4 din ultimele 5 goluri incasate de Croatia la Cupa Mondiala au venit din lovituri libere, primind gol din penalty, aruncare de la margine, si doua goluri din lovituri libere.

Ivan Perisic a contribuit la 10 goluri in meciurile jucate de Croatia la turneele finale, cu 6 goluri si 4 assist-uri, la egalitate cu Davor Suker, care a marcat 9 goluri si a oferit o pasa decisiva.

Aceasta partida este a 9-a confruntare intre doua echipe europene la un turneu final al Cupei Mondiale.

Ultimele 3 editii ale Cupei Mondiale s-au decis dupa prelungiri sau dupa lovituri de departajare, iar ultima editie castigata in timpul regulamentar a fost in 2002, cand Brazilia invingea Germania cu scorul de 2-0.

Ambele echipe au inregistrat cate 4 partide cu mai putin de 3 goluri marcate in timpul regulamentar, iar cota oferita de Unibet pentru un nou meci de sub 2.5 goluri, este 1.46.

Franta are prima sansa in aceasta finala, fiind echipa mai bine echilibrata pe toate compartimentele, cu jucatori de clasa mondiala.

Croatia are si ea jucatori foarte buni, insa s-ar putea ca acestia sa fie putin mai obositi, dupa 3 meciuri decise in 120 de minute.

Ultimele finale de turneu final au fost foarte echilibrate, si ma astept ca si de aceasta data sa asistam la un joc cu putine ocazii de gol, cel putin in prima repriza.

Mizez pe o prima repriza incheiata la egalitate, si cred ca sunt sanse bune ca tabela sa indice un scor imaculat dupa primele 45 de minute.

Echipele probabile si indisponibilii

Franta: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Kante, Pogba – Mbappe, Griezmann, Matuidi – Giroud

Indisponibili: –

Croatia: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rebic, Modric, Rakitic, Perisic – Mandzukic

Verdict JDP: 8/10 egal la pauza @ 1.94 (Unibet)

🗣 Cum ti se pare pronosticul? Te astept cu mare interes in comentarii sa iti expui parerea si electiile care tie ti se par interesante pentru acest meci. Mai multe opinii si dezbateri, mai multe sanse de castig.. Iti multumesc in avans!

Daca ti-a fost util acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, te rog acorda-i un like/share pe FACEBOOK. ⬇⬇⬇

Sursa foto: David Ramos/Getty Images

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰