Login form protected by Login LockDown.

CSU Craiova – CFR Cluj (Supercupa Romaniei)

Craiova pentru prima data in finala Supercupei

Meciul va avea loc sambata, 14 Iulie, incepand cu ora 20:30, si va fi transmis in direct de PRO TV, dar va putea fi urmarit si in rubrica Meciuri Live Video.

CSU Craiova a reusit sa castige Cupa Romaniei, intr-o finala cu Hermannstadt, scor 2-0.

In aceasta pauza competitionala, CSU Craiova a jucat doar doua partide amicale, fiind invinsa in ambele meciuri de echipe mediocre din Japonia si Rusia, 0-1 contra Nagasaki, si 2-3 contra Ufa.

CSU Craiova a pierdut 3 jucatori importanti in aceasta pauza competitionala, Screciu, Gustavo si Baluta fiind vanduti pentru 5,4 milioane de euro.

Screciu a plecat in Belgia la Genk, Baluta la Slavia Praga in Cehia, iar Gustavo a ales Liaoning din China.

La capitolul sosiri, doar Cicaldau de la Viitorul Constanta si portarul Pigliacelli pana acum, iar Devis Mangia va avea probleme in atac, dupa plecarea a doi jucatori exponentiali pentru el in sezonul trecut.

Craiova nu a pierdut pe teren propriu in fata celor de la CFR Cluj in cele doua meciuri jucate in sezonul trecut.

Pentru Craiova este un avantaj faptul ca meciul se joaca pe Ion Oblemenco, acolo unde publicul creeaza o atmosfera electrizanta.

5 din precedentele 7 intalniri directe jucate intre CFR Cluj si CSU Craiova s-au terminat cu cel putin 3 goluri marcate. Pentru un nou meci de peste 2.5 goluri, Unibet ne ofera cota 2.28.

In sezonul trecut, CSU Craiova a pierdut doar doua partide jucate pe teren propriu, de fiecare data fiind invinsa de FCSB.

Clujenii au castigat de doua ori Supercupa

CFR Cluj a reusit sa castige titlul de campioana in Liga 1, dupa o pauza de 6 ani.

Clujenii au schimbat antrenorul in aceasta pauza, in locului lui Dan Petrescu fiind numit Edi Iordanescu.

CFR a jucat doua partide amicale in aceasta vara, 0-0 contra Suwalki din Polonia si 3-0 contra Jagiellonia.

Clujenii nu au pierdut nici o partida oficiala in 2018, ultimul esec fiind suferit chiar in fata Craiovei, pe final de 2017.

CFR s-a intarit cu 5 jucatori in aceasta vara, insa nu a investit nici un euro, toti cei 5 fotbalisti fiind adusi la final de contract.

Giuseppe De Luca a venit de la Virtus Entella, Andrei Radu de la Aris Limassol, Robert Ndip Tambe de la Adana, Adam Lang de la Dijon si Mate Males de la Rijeka.

Kevin Boli a plecat de la CFR Cluj, fiind singurul jucator important care i-a parasit pe feroviari in aceasta vara.

4 din precedentele 5 meciuri oficiale jucate de CFR Cluj s-au incheiat cu mai putin de 3 goluri marcate.

CFR Cluj a cucerit de doua ori Supercupa Romaniei, ambele finale fiind castigate contra celor de la Unirea Urziceni, dupa loviturile de departajare.

Ultimele intalniri directe intre CSU Craiova si CFR Cluj au fost destul de spectaculoase, astfel ca ma astept si de aceasta data la un meci reusit.

Cred ca sunt sanse bune sa vedem goluri de ambele parti, chiar daca oltenii au pierdut din forta ofensiva dupa plecarile lui Baluta si Gustavo.

Echipele probabile si indisponibilii

CSU Craiova:Pigliacelli – Dimitrov, Tiago, Gardos, Kelic – Bancu, Zlatinski, Mateiu – Barbut, Glavina, Mitrita

Indisponibili: –

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Muresan, Vinicius, Camora – Hoban, Djokovic, Culio, Deac – Tucudean, Costache

Verdict JDP: 7/10 ambele marcheaza @ 2.00 (Netbet)

🗣 Cum ti se pare pronosticul? Te astept cu mare interes in comentarii sa iti expui parerea si electiile care tie ti se par interesante pentru acest meci. Mai multe opinii si dezbateri, mai multe sanse de castig.. Iti multumesc in avans!

Daca ti-a fost util acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, te rog acorda-i un like/share pe FACEBOOK. ⬇⬇⬇

Sursa foto: David Ramos/Getty Images

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰