Login form protected by Login LockDown.

Rafael Nadal – Juan Martin Del Potro (Roland Garros)

Rafael Nadal conduce cu scorul de 10-5 la general

Meciul va avea loc vineri, 8 Iunie, incepand cu ora 16:30, si va fi transmis in direct de Eurosport 1, dar va putea fi urmarit si in rubrica Meciuri Live Video.

Rafael Nadal a trecut de Diego Schwartzman in sferturile de finala ale turneului, dupa o victorie in 4 seturi.

In primul tur, Rafael Nadal l-a invins pe Simone Bolelli din Italia, fara sa piarda set, dupa care a trecut de Guido Pella tot in minim de seturi.

In turul 3, pentru Nadal a urmat un meci cu Richard Gasquet, pe care l-a castigat in 3 seturi, iar in optimile de finala l-a invins pe neamtul Maximilan Marterer, fara sa cedeze set.

Anul trecut, Rafa Nadal a reusit sa castige al 10-lea sau turneu de Grand Slam la Roland Garros, fiind cel mai titrat jucator din era open.

Rafael Nadal si Juan Martin Del Potro s-au intalnit de 15 ori pana acum, iar Nadal conduce cu scorul de 10-5 la general.

Pe zgura, cei doi jucatori au jucat o singura partid la French Open in 2007, meci castigat de Nadal cu 3-0, la Roland Garros, respectiv in finala Cupei Davis din 2011, joc adjudecat cu 3-1 de acelasi jucator iberic.

Del Potro a reusit sa castige doua din ultimele trei intalniri directe

Juan Martin Del Potro a trecut de Marin Cilic in sferturile de finala, scor 3-1, intr-o partida care s-a jucat in doua zile consecutive, din cauza intreruperilor.

Juan Martin Del Potro l-a invins in primul tur pe Nicolas Mahut, scor 3-1, dupa care a trecut de un alt francez, Julien Benneteau.

In turul 3, Albert Ramos a fost victima lui Juan Martin Del Potro, iar in optimile de finala a trecut de big-serverul John Isner.

Anul trecut, Juan Martin Del Potro a parasit turneul in 16-imile de finala, fiind invins de Andy Murray.

Pentru Del Potro este a doua prezenta in semifinalele turneului de la Roland Garros, dupa anul 2009, cand reusea aceeasi performanta.

Jucatorul care va castiga aceasta partida va juca in finala contra invingatorului partidei dintre Marco Cecchinato si Dominic Thiem.

Rafael Nadal este mare favorit sa castige acest meci, si probabil ca vom asista la o victorie a ibericului, insa ma astept la o replica buna din partea lui Juan Martin Del Potro.

Cea mai recenta confruntare intre cei doi jucatori a avut loc la US Open anul trecut, cand Nadal a reusit sa se impuna cu scorul de 3-1.

Probabil ca si de aceasta data vom asista la un scenariu similar, astfel ca voi miza pe cel putin 35 de gameuri disputate.

Verdict JDP: 7/10 peste 34.5 gameuri @ 1.93 (Unibet)

🗣 Cum ti se pare pronosticul? Te astept cu mare interes in comentarii sa iti expui parerea si electiile care tie ti se par interesante pentru acest meci. Mai multe opinii si dezbateri, mai multe sanse de castig.. Iti multumesc in avans!

Daca ti-a fost util acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, te rog acorda-i un like/share pe FACEBOOK. ⬇⬇⬇

Sursa foto: David Ramos/Getty Images

📧 Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" 💰