Login form protected by Login LockDown.

Nadal s-a impus in 7 din cele 8 partide directe contra lui DimitrovTENNIS-FRA-OPEN-MEN

Meciul va incepe de la ora 10:30 si va fi transmis in direct de Eurosport 1, disponibil deasemenea in rubrica Meciuri Live Video.

Rafael Nadal este foarte aproape de a reveni intr-o finala de Grand Slam, dupa victoria din 2014 de la Roland Garros, ultima sa prezenta in ultimul act al unei competitii majore.

Rafael Nadal pare a fi intr-o forma foarte buna in acest inceput de an, iar la Australian Open a reusit un parcurs mai bun decat se asteptau specialistii.

In primele doua tururi, ibericul nu a avut probleme, reusind sa se impuna lejer in fata lui Florian Mayer, respectiv Marcos Baghdatis., fara sa cedeze vre-un set.

Ulterior, in turul 3, Nadal a avut primul meci cu adevarat greu, reusind in cele din urma sa se impuna in fata neamtului Alexandr Zverev, pe care l-a invins in 5 seturi.

In optimile de finala, Nadal l-a invins pe francezul Gael Monfils, scor 3-1, iar in sferturile de finala a trecut fara probleme de Milos Raonic, pe care l-a invins cu scorul de 3-0.

Anul trecut, Rafael Nadal a parasit competitia inca din primul tur, fiind eliminat de compatriotul sau, Fernando Verdasco.

Nadal are un singur titlu in palmares aici la Australian Open, in 2009, cand reusea sa il invinga in finala pe elvetianul Roger Federer, cu scorul de 3-2.

Dimitrov spera sa se califice in prima sa finala de Mare Slem

Grigor Dimitrov este pentru prima data in penultimul act la Australian Open, egalandu-si cea mai buna performanta la un turneu de Mare Slem, dupa semifinala jucata la Wimbledon in 2014.

Cotat cu sansa a 15-a la castigarea turneului inaintea startului Australian Open, bulgarul a reusit un turneu excelent, profitand si de un traseu destul de usor, dupa eliminarea lui Novak Djokovic de catre Denis Istomin.

In primul tur, Dimitrov a trecut de un jucator venit din calificari, O’Connell, pe care l-a invins fara probleme, scor 3-0.

In runda a doua, bulgarul a pierdut primul set la acest turneu, in fata coreeanului Chung, pe care l-a invins cu scorul de 3-1.

In turul 3, Dimitrov a avut din nou o misiune mai usoara decat se astepta, in fata francezului Richard Gasquet, pe care l-a invins cu scorul de 3-0.

In optimile de finala, Dimitrov l-a invins pe uzbekul Istomin, cel care in urma cu doua runde reusea sa il scoata din competitie pe castigatorul sezonului trecut, Novak Djokovic.

In sferturile de finala, Grigor Dimitrov a reusit un nou succes fara probleme, scor 3-0 in fata belgianului David Goffin, un jucator aflat mai sus decat el in clasament.

Cei doi jucatori s-au intalnit de 8 ori pana acum, Nadal reusind 7 victorii, iar Dimitrov s-a impus in cea mai recenta confruntare a lor, anul trecut la Beijing.

Toata lumea asteapta o finala intre Nadal si Federer, iar sansele ca acest lucru sa se intample sunt foarte mari.

Dupa ce Federer a reusit sa ajunga in finala dupa un meci maraton contra compatriotului sau Stan Wawrinka, este randul lui Nadal sa confirme asteptarile specialistilor si sa se califice in finala.

Cred ca Nadal se va impune in aceasta partida fara prea mari probleme, si cred ca diferenta de game-uri va fi mai mare de 4 in favoarea ibericului.

Verdict JDP : 8/10 Nadal -4.5 game-uri @ 1.98 (Unibet)

Daca ti-a placut acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, nu ezita sa-i acorzi un like pe FACEBOOK.

ABONEAZA-TE GRATIS! Daca ti-a placut aceasta analiza si doresti sa primesti gratuit in mail toate materialele postate pe JDP, poti sa te abonezi de aici si vei primi ghidul „Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli„. Peste 7000 de pariori deja primesc zilnic analize de calitate premium din fotbal si baschetul european. Fii si tu unul dintre ei acum !

Va astept cu mare interes in rubrica comentariilor unde sunteti invitati sa va exprimati opiniile si pronosticurile despre acest meci. Sunt convins ca avem multe de invatat unii de la altii si ca aceasta e calea spre progres.

Sursa foto: AP Photo/Christophe Ena

๐Ÿ“ง Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" ๐Ÿ’ฐ