Login form protected by Login LockDown.

Roger Federer are sansa sa castige din nou Wimbledonul dupa 5 ani

Meciul va incepe nu inainte de ora 16:00 si va fi transmis in direct de Eurosport 1, disponibil deasemenea in rubrica Meciuri Live Video.

Roger Federer a reusit sa se impuna in minim de seturi contra canadianului Milos Raonic, in sferturile de finala ale acestui turneu.

Elvetianul a avut un parcurs perfect pana acum, reusind sa termine toate partidele fara set pierdut.

El a trecut de Dolgopolov, Lajovic, Zverev, Dimitrov, Raonic si Berdych pentru a ajunge in aceasta finala.

Anul trecut, Roger Federer a fost eliminat in semifinalele turneului de la Wimbledon de canadianul Milos Raonic.

Roger Federer a castigat nu mai putin de 7 trofee la Wimbledon, fiind turneul sau preferat. Cel mai recent succes a avut loc in anul 2012.

Pana acum au avut loc 7 confruntari directe intre cei doi tenismeni, iar scorul la general este 6-1 in favoarea lui Federer.

Cilic are o singura victorie in fata lui Federer

Marin Cilic se afla la prima sa finala la Wimbledon din cariera, insa cel mai bun rezultat al sau la turneele de Grand Slam a fost in 2014, cand a castigat US Open.

Marin Cilic a trecut de Sam Querrey in semifinale, reusind sa il invinga cu scorul de 3-1.

Parcursul lui Marin Cilic la acest turneu a fost unul destul de simplu in primele runde, reusind sa castige cu scorul de 3-0 in fata urmatorilor jucatori: Kohlscreiber, Mayer, Johnson si Bautista.

Cel mai greu meci l-a avut in sferturile de finala, cand a avut nevoie de 5 seturi pentru a trece de luxemburghezul Muller.

Singura victorie a lui Marin Cilic in fata lui Federer a avut loc la turneul de la US Open din 2014, cand l-a invins in semifinale.

Cei doi jucatori s-au intalnit si anul trecut la turneul de la Wimbledon, Federer reusind sa castige cu scorul de 3-2 acea partida.

Elvetianul este favorit clar in aceasta partida, si nu cred ca va rata sansa sa castige un nou trofeul la Wimbledon, dupa o pauza de 5 ani.

Mizez pe o victorie a elvetianului, si cred ca diferenta de game-uri la finalul partidei va fi de minim 6 in favoarea sa.

Verdict JDP : 7/10 Federer -5.5 game-uri @ 2.10 (Netbet)

Daca ti-a placut acest articol si apreciezi orele de munca pentru realizarea lui, nu ezita sa-i acorzi un like pe FACEBOOK.

Va astept cu mare interes in rubrica comentariilor unde sunteti invitati sa va exprimati opiniile si pronosticurile despre acest meci. Sunt convins ca avem multe de invatat unii de la altii si ca aceasta e calea spre progres.

Sursa foto: AFP PHOTO / CARL COURT

๐Ÿ“ง Aboneaza-te gratuit si vei primi predictiile si analizele zilnic in e-mail. Bonus vei primi si ghidul "Cum sa devii un parior mai bun in 12 pasi simpli" ๐Ÿ’ฐ